تبلیغات
وبلاگ نظامی ایران - عکسها و اخبار مربوط به رزمایش آسمان ولایت 2
وبلاگ نظامی ایران

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

عکسها و اخبار مربوط به رزمایش آسمان ولایت 2


شست خبری رزمایش آسمان ولایت 2

خبرگزاری فارس: فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا در خصوص تعلل كشور روسیه در تحویل سامانه پدافندی S300 گفت: روسها مشكل فنی را دلیل این تعلل اعلام كردند اما ما فكر میكنیم این كار تحت تاثیر فشار صهیونیستها قرار گرفته است.برای دیدن گزارش تصویری مرتبط اینجا کلیک کنید
-------------------------------

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیرخلبان احمد میقانی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا صبح امروز در نشست خبری با اشاره به برپایی رزمایش بزرگ پدافندی مدافعان آسمان ولایت 2 به مدت 5 روز در منطقه گستردهای از نیمه غربی كشور اظهار داشت: این رزمایش جزء برنامههای سالیانه قرارگاه و به صورت دوسویه از فردا انجام میشود.
میقانی افزود: در این رزمایش 2 كشور فرضی نارنجی و آبی به انجام رزمایش میپردازند كه كشور نارنجی به عنوان دشمن فرضی و مهاجم به تاسیسات كشورمان محسوب می شود.
وی با بیان اینكه این رزمایش در سه مرحله انجام خواهد شد، گفت: در مرحله اول آمادگی منطقه نبرد صورت میگیرد و در مرحله دوم هواپیماهای شناسایی دشمن وارد حریم هوایی كشورمان شده و اقدام به فیلمبرداری و عكسبرداری میكنند و همچنین همزمان با این عملیات دشمن هواپیماهای اخلالگر آنان نیز وارد صحنه می شوند تا در كار سامانههای الكترونیكی و راداری ما اخلال ایجاد كرده و همزمان به جمعآوری اطلاعات میپردازند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا تصریح كرد: در این مرحله است كه هواپیماها و تجهیزات پدافندی ما نیز ضمن مقابله با تهاجم دشمن به صورت همزمان اقدام به جمعاوری اطلاعات میكنند تا اینكه هواپیماهای دشمن حمله خود را متوجه سامانههای پدافند هوایی ما خواهند كرد كه با مقابله تجهیزات دفاعی روبرو خواهند شد.
میقانی افزود: در مرحله سوم، هواپیماها و موشكهای دشمن به سمت مناطق حساس و حیاتی ما حركت میكنند كه با دفاع محكم ضدهوایی نیروهای خودی مواجه میشوند.
وی با اشاره به تفكیك پدافند هوایی از نیروهای آفندی، گفت: یكی از مهمترین ویژگیهای این رزمایش این است كه اولین رزمایش مشترك گسترده پس از تفكیك محسوب میشود.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا، گستردگی منطقه نبرد حدود 600 هزار كیلومتر مربع، تنوع جنگافزارها، سامانههای به روز شده در زمینه جمعآوری اطلاعات و ارتباطات، بهینهسازی سامانهها و ارزیابی عملكرد گسترده نیروهای پدافند برابر جنگ الكترونیك دشمن را از دیگر ویژگیهای رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت 2 عنوان كرد.
میقانی یكی دیگر از اهداف این رزمایش را همكاری و انسجام بین نیروهای پدافند از یگانهای مختلف نیروهای مسلح از جمله سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و بسیج معرفی كرد و گفت: ما همواره در حال ارتقاء توان رزمی خود هستیم و در این رزمایشها بهینهسازی و به روز شدن تجهیزات و توانمندیها مورد ارزیابی قرار میگیرند.
وی با بیان اینكه در این رزمایش تاكتیكهای جدید تمرین خواهد شد، دكترین نظامی كشورمان را یك دكترین پدافندی عنوان كرد و گفت: با توجه به تغییر صحنه نبرد به جنگهای نامتقارن تمام متون آموزشی وتاكتیكهای ما تغیر كرده كه در این رزمایشها آزمایش می شود.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا قابلیت فرماندهان، توانایی پدافند هوایی، ارزیابی توان نیروها و به كاری گیری جنگ الكترونیك و نیز استقلال تاكتیكی مناطق مختلف نبرد را از دیگر اهداف این رزمایش عنوان كرد و افزود: با انجام این رزمایشها میتوانیم نقاط قوت وضعف خود را نیز به دقت مورد ارزیابی قرار دهیم.
میقانی با تاكید بر اینكه ماموریت قرارگاه پدافند هوایی حفاظت از قلمرو هوایی كشور است، خاطرنشان كرد: اگر تعرضی از جانب دشمن متوجه كشورمان شود، اول قرارگاه پدافند هوایی وارد عمل خواهد شد.
وی با بیان اینكه در این مدت تهدیدات علیه تاسیسات حیاتی و هستهای ما زیاد صورت گرفته است، گفت: این مسئولیت ما است تا از مناطق حیاتی كه تاسیسات هستهای جزو آن است حفاظت كنیم و در مجموع میگوییم رزمایش در یك منطقه وسیع شامل بوشهر، فارس، اصفهان، تهران، شمال كشور و استانهای غربی است تا از هر گونه نفوذ دشمن جلوگیری كنیم.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا ادامه داد: در منطقه رزمایش بخش عمده پدافند هوایی كشور از تمامی نیروهای مسلح حضور خواهند داشت و مسئولیت و فرماندهی كلی با قرارگاه پدافند هوایی است كه ماموریت خود را به كمك نیروهای تابعه و نیز نیروهای تحت كنترل عملیاتی خود مانند سپاه، ناجا و بسیج انجام میدهد كه همه اینها تحت كنترل یك شبكه منظم هستند.
میقانی با اشاره به اهمیت موضوع خودكفایی در تجهیزات، تصریح كرد: این تجربیات را از زمان دفاع مقدس داریم و امروز قریب به اتفاق نیازهای خود را در داخل تولید میكنیم.
وی با اشاره به بحث خودكفایی درسامانههای راداری گفت: در گذشته ما توانسته بودیم تنها یك رادار ملی بسازیم اما امروز آنقدر در این بحث پیشرفت داشتهایم كه به صورت تفكیكی رادارهای تخصصی با بردهای هزاران كیلومتر و یا برد كوتاه در داخل كشور میسازیم و از آنها استفاده میكنیم.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا خودكفایی در تولید آتشبارهای موشكی را نیز مهم عنوان كرد و افزود: امروز سامانههای مختلفی مانند سامانه موشكی هاگ، در كشور به روز شده كه میتواند به تجهیزات روز جهان برابری كند و در بحث طراحی و ساخت آتشبارهای موشكی نیز توانمندیهای خوبی به دست آوردهایم.
میقانی گفت: البته در برخی موارد نیز كه مسائل كشور ایجاب میكند تعاملی با دیگر كشورها داریم كه از جمله آن میتوان به سامانه دفاعی S300 اشاره كرد كه چند سال قبل این كار انجام شد و قرار بود طی ماههای گذشته این سیستم به ایران منتقل شود.
وی در خصوص تعلل كشور روسیه در تحویل این سامانه گفت: آنها مشكل فنی را دلیل اینكار اعلام كردند اما ما فكر میكنیم این كار تحت تاثیر فشار صهیونیستها قرار گرفته و امیدواریم كشور روسیه با توجه به منافع مشتركی كه ما با دارد، هر چه سریعتر این سامانهها را تحویل دهد چرا كه S300 یك سامانه تدافعی است و امیدواریم روسها تحت تاثیر فشار لابیهای صهیونیستی قرار نگیرند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه سرعت، دقت، پنهانكاری و حجم زیاد از ویژگیهای نبردهای امروز است، تاكید كرد: برای اینكه نیروهای عمل كننده به صورت انفرادی عمل نكنند، نیاز به یك مركزیت است كه بتواند بر مبنای اطلاعات از تحركات دشمن به خوبی تصمیمگیری كند و این اطلاعات را به سرپنجههای خود منتقل كند و همه نیروها نیز از یك مركز دستور بگیرند كه این از اهداف مهم رزمایش مدافعان آسمان ولایت 2 است.
میقانی با بیان اینكه در نبردهای نامتقارن بحث نیروهای واكنش سریع بسیار اهمیت دارد، تصریح كرد: دشمن میتواند به همه تاسیسات و نقاط حیاتی كشورمان حمله كند كه این امر مستلزم داشتن یك نیروی واكنش سریع برای مقابله با دشمن است.
وی با بیان اینكه دكترین پدافندی ما دفاع در عمق است، گفت: هواپیماهای دشمن در این رزمایش از دورترین نقطه به سمت مناطق حیاتی ما حمله میكند كه ما از دورترین نقطه آنها را شناسایی و در طول مسیر مورد حمله قرار میدهیم تا نتوانند به اهداف از پیش تعیین شده خود برسند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا گفت: در مرحله آخر هواپیماهای بدون سرنشین دشمن ادامه مسیر داده و واردمناطق حیاتی ما شده كه با شلیك گرم تشكیلات پدافندی ما مورد هدف قرار خواهند گرفت.
میقانی با بیان اینكه در دو منطقه علیه هواپیماهای بدون سرنشین دشمن شلیك صورت میگیرد، گفت: یكی از این مناطق در مناطق مركزی كشور است كه نیروهای سپاه و بخشی از نیروهای تحت تابعیت قرارگاه پدافند هوایی در آن مستقر هستند و در منطقه غرب نیز نیروهای قرارگاه مستقر خواهند شد و در بقیه مناطق مانند بوشهر و یوسیف اصفهان تجهیزات پدافند هوایی مستقر خواهند شد كه در همه صحنهها از دیدهبانهای نیروی انتظامی و خصوصا بسیج در قالب هزاران پست دیدهبانی استفاده خواهیم كرد.
وی با اشاره به نقش پدافند هوایی در حفاظت از حریم آسمان كشورمان، گفت: پس از تفكیك قرارگاه پدافند از نیروهای آفندی یك جهش بزرگ در این زمینه داشتهایم به طوریكه امروز امكان نفوذ پرندههای دشمن به داخل كشور به صفر رسیده و اگر آنها بتوانند وارد كشورمان شوند مورد اصابت قرار خواهند گرفت. بنابراین نقش قرارگاه پدافند هوایی در دفاع از امنیت ملی یك نقش محوری است كه به عنوان اولین خاكریز در تهاجم دشمن وارد عمل خواهد شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا تاكید كرد: در بحث ایجاد توانمندیهای گسترده در جمعآوری اطلاعات هیچ مشكلی وجود ندارد و حتی ما میتوانیم ضمن رصد تمام تحركات دشمن در منطقه، رفتار آنها را نیز مورد تجزیه و تحلیل اطلاعاتی خود قرار دهیم.بازتاب رزمایش هوایی ایران در روزنامه البعث سوریه

دمشق - روزنامه "البعث" چاپ دمشق در شماره روز یکشنبه خود رزمایش هوایی جمهوری اسلامی ایران را بازتاب داد.

این روزنامه نوشت: ایران روز گذشته آغاز رزمایش دفاع هوایی خود را با شرکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب آمادگی برای مقابله با هرگونه تهدید نظامی احتمالی علیه تاسیسات هسته ای اش اعلام کرد.
"احمد میقاتی" فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ایران در این باره گفت: این رزمایش پنج روز به طول می انجامد و اکثر واحدهای پدافند هوایی و پایگاه های هوایی برای مقابله با دشمن فرضی شرکت دارند.
به گفته میقاتی، این رزمایش 600 هزار کیلومتر مربع از مناطق شمال، شمال غرب، جنوب و مرکز ایران در بوشهر، فارس، اصفهان، تهران و استان های غربی را شامل می شود.
وی افزود: به علت تهدید علیه تاسیسات هسته ای باید از همه تاسیسات حیاتی کشورمان دفاع کنیم.
میقاتی تاکید کرد: رزمایش شامل سه مرحله تمرین های آمادگی، رصد هواپیماهای دشمن، پارازیته کردن سیستم های الکترونیکی آن و مقابله با هواپیماهای مزبور است.
این روزنامه سوری افزود: ایران در اواخر سپتامبر در چارچوب رزمایش "رسول اعظم (ص)" موشک های شهاب 1، 2، 3 با برد 300، 700 و 1000 کیلومتر را آزمایش کرد.
البعث ادامه داد: هدف از این رزمایش، آمادگی برای جنگ های طولانی مدت، انتقال تجهیزات موشکی به طور همزمان و غیرهمزمان به سوی اهداف دور و نزدیک اعلام شده بود.